Sólyom Kati 80 éves
Egy elkésett köszöntő, amely március 18-án sajnos elmaradt a kezdődő koronavírus káosz miatt.
Kedves Kati! Szeretettel köszöntünk a születésnapod alkalmából. Isten éltessen sokáig!
1979 tavaszán felkértek bennünket arra, hogy az akkor Pécsett tartott Országos Diákszínjátszó Találkozó eredményhirdetésén és gáláján lépjünk fel a Pécsi Nemzeti Színház művészével, Sólyom Katival egy gyermekeknek szóló műsorral.
Nevének hallatán – ma is jól emlékszem rá – mennyire megilletődtünk mindanynyian. Nekem rögtön beugrottak a filmjei, az Álmodozások kora, az Apa, a Sárika drágám és persze az a szép, jellegzetesen mély alt hangja.
Kati a közös munka megkezdésének pillanatával hosszú időre szinte az együttes tagjává vált. Nem csak azért, mert az együttes jövőjének szempontjából bizonytalan időkben – szinte megmentőként – érkezett, hanem mert új távlatokat nyitott az életünkben.
Miközben készült, bámulatosan sokat tanultunk tőle. Négy amatőr leste el akkor és ott egy profitól a „színpadi szakmát”. Amit addig csak ösztönösen csináltunk jól-rosszul, arra most nagyon koncentrálnunk kellett! Minden színpadi elemre, mozgásra, beszédre odafigyelt, minden hibánkra könyörtelenül figyelmeztetett bennünket és addig nem hagyott békén, amíg ki nem javítottuk.
Kiderült például, hogy éneklés közben szinte soha nem mondjuk ki a sorokat záró szó végén a mássalhangzókat. Megmutatta, hogy miközben játszunk, néha milyen nevetségesen mozgunk a színpadon, vagy amikor éppen mozdulnunk kellene, csak állunk mint a cövek.
Megtanította, hogy előadás közben egy pillanatnyi lazítás sincsen, csak a szigorú egymásra figyelés. Megkövetelte, hogy amikor éppen nem játszunk, hanem ő mond verset, csakis rá kell figyelnünk, ahogyan ezt ő is tette mindig, ha csak mi játszottunk éppen.
Észrevétette velünk, hogy milyen hatásokat lehet elérni azzal, ha a különböző hangulatú verseket a megfelelő ritmusban tesszük egymás után, hogyan lehet és kell ívet adni a műsor egy-egy részének, vagy éppen óriási hangulati váltásokkal milyen döbbenetes hatást lehet elérni.
Az idők során ez lett az együttes legtöbbet játszott műsora. Nincs pontos adatunk, de azóta közel ötszáz alkalommal adtuk elő közösen. Végül a Magyar Televízió még filmet is készített belőle 1988-ban.
1985-ben József Attila születésének 80. évfordulóján Kati kezdeményezésére készítettünk egy József Attila műsort Köztetek éltem címmel.
Az estet – Vincze János meghívására – bemutattuk és többször játszottuk a Pécsi Harmadik Színházban az 1989-90-es évadban.
HOZZÁSZÓLÁSOK